Zespół Niespokojnych Nóg

Jest klasyfikowany jako tzw. zespół ruchowy związany ze snem. Prawdopodobnie dlatego, że w nocy, we śnie bezruch trwa najdłużej, w związku z czym, najczęściej ujawniają się objawy tego schorzenia. W bardziej zaawansowanych postaciach choroby każdy dłuższy spoczynek może powodować uczucie dyskomfortu i konieczność poruszania kończynami lub wręcz wstawania i chodzenia. Zdarza się, że osoby cierpiące z powodu zespołu niespokojnych nóg nie obejrzały nigdy do końca żadnego filmu w kinie, bo objawy na to im nie pozwalają.

Jakie to objawy?

  1. To uczucie dyskomfortu w kończynach dolnych, rzadziej górnych, twarzy lun tułowiu – pacjenci opisują objawy jako mrówki lub bąbelki – poruszanie nogami lub przemieszczanie się zwykle przynoszą ulgę, nasila się natomiast w spoczynku.
  2. Towarzyszący przymus poruszania kończynami w których umiejscowione są dolegliwości.
  3. Charakterystycznie największe dolegliwości występują wieczorami i / lub nocą (dotyczy idiopatycznej postaci).
  4. Dolegliwości zaburzają sen, negatywnie wpływają na komfort życia i funkcjonowanie zawodowe oraz społeczne, a także powodują pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Dolegliwości mogą się rozpocząć w każdym wieku i objawy stopniowo się nasilają. Najwięcej zachorowań ma miejsce w drugiej lub trzeciej dekadzie życia, ale statystyki mówią, że pacjent zgłasza się do lekarza najczęściej po dwudziestu lub więcej latach cierpienia.
Ok połowę rozpoznań stanowią postacie wtórne, to jest będące objawami innych schorzeń lub niedoborów. Najczęściej występują w przebiegu jawnego lub utajonego niedoboru żelaza – co łatwo rozpoznać i leczenie polega na suplementacji – oraz innych schorzeń, gdzie terapią z wyboru jest leczenie schorzenia podstawowego.

Jeśli zauważyłeś u siebie objwy Zespołu Niespokojnych Nóg umów się na konsultację:
tel. 782 983 988

Na podstawie: Biblioteka czasopisma „Psychiatria”: A. Wichniak, M. Jarema, Podstawy rozpoznawania i leczenia wybranych zaburzeń snu. Via Medica, 2018, Psychiatria kliniczna pod red. S.Pużyński, J. Rybakowski, J. Wciórka, t. II, Urban & Partner, 2011, Standardy leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń psychicznych, pod red. M. Jarema wyd.2. Via Medica, 2015.